Przeciętne, zdrowe nogi zarówno człowieka, jak i psa wystarczą, by wziąć udział w zawodach dogtrekkingu. W Polsce dogtrekking to głównie impreza sportowo-rekreacyjna, polegająca na wspólnym biegu lub marszu człowieka i jego psiego towarzysza, podczas którego uczestnicy używają mapy i kompasu, by odnaleźć punkty kontrolne. Trasy mogą wiedzieć przez szlaki turystyczne lub tereny trudniejsze, zależnie od poziomu trudności wybranej kategorii.
Rekreacyjna forma tej dyscypliny zyskuje popularność na Zachodzie oraz w Polsce, inspirowana sukcesami na południowych sąsiadów, zwłaszcza w Czechach, gdzie organizowane są Mistrzostwa Świata. Na długich trasach najlepiej sprawdzają się psy średniej wielkości o lekkiej budowie, takie jak siberian husky, sznaucer średni, beagle czy posokowiec. Również psy ras użytkowych, jak border collie, pointery, wyżły, owczarki niemieckie lub belgijskie, są odpowiednie do tego typu wyzwań. Wytrzymałość na długie dystanse prezentują także niektóre małe rasy, np. teriery oraz kundelki.
Zawodnicy biorący udział w długich trasach powinni mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie i wyposażenie. Na trasie należy mieć ze sobą wodę oraz jedzenie dla psa - co najmniej litr na głowę psa, oraz specjalne buty dla psa, w razie potrzeby ochrony łap."