Słynny fiński design możemy znaleźć na każdej ulicy Helsinek. Począwszy od zabytków po biurowce największych firm. Szkło w połączeniu z drewnem to znaki charakterystyczne architektury nowoczesnych Helsinek.
Helsinki są zamieszkiwane przez nieco ponad pół miliona mieszkańców. Miasto ma dwa oblicza: miejskie, na które składają się: architektura, biurowce, dzielnica portowa oraz wyspiarskie. Ta część miasta jest niemal w całości zarezerwowana dla artystów i różnej maści indywidualistów.
Zamiłowanie Finów do prostoty jest spowodowane ich stosunkiem do natury. Mieszkańcy Finlandii bardzo dbają o ochronę środowiska naturalnego. Do produkcji wykorzystują surowce wtórne a zamiast wywieszać tabliczkę: nie deptać trawników, żyją w jak najbliższym kontakcie z naturą.
Pewnie niewielu z Was wie, że w Polsce mamy także dzieła firmowane fińskim design'em. Najlepszym budynkiem w Polsce, który otwarto w 2013 roku jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie którego głównym architektem był Fin - Rainer Mahlamäk.