1 kwietnia na świecie
W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia zwany jest: Dniem Głupców - April Fools' Day lub All Fools' Day. Wszelkie oszustwa, kawały i żarty można uprawiać tylko do południa.
W krajach germańskich to po prostu Dzień 1 kwietnia - Der 1. April, a żart wykonany tego dnia nazywany jest Aprilscherz.
W Szkocji dzień prima aprilis to Polowanie na głupca - Hunt the Gowk Day, na Litwie Dzień kłamcy - Melagio diena, w Portugalii Dzień kłamstwa - Dia da mentira, a w Rosji Dzień śmiechu - Dien smiecha. W Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej odpowiednikiem tego wesołego dnia jest Święto Młodzianków / Dzień Niewiniątek - Santos Inocentes obchodzone 28 grudnia.
Pesce d’aprile - Prima aprilis we Włoszech
I tak oto ten dzień we Włoszech został nazwany pesce d’aprile, czyli w dosłownym tłumaczeniu ryba kwietnia.
Dziś we Włoszech w prima aprilis na plecy niczego niepodejrzewającej ofiary przykleja się rysunek pesciolino (małej ryby). Następnie wszyscy inni pytają, czy ktoś widział pescialino i żartują z tej osoby - kiedy oczywiście ofiara nie wie, że to ona.
Prima aprilis w Polsce
Pierwszy telewizyjny fake news
Stacja BBC przygotowała profesjonalny materiał opowiadający o udanych zbiorach na plantacji spaghetti w miejscowości Ticino. Tak, plantacja spaghetti brzmi dziś całkowicie niedorzecznie, jednak w tamtych czasach potrawa ta a raczej makaron spaghetti nie był na tyle popularny w Wielkiej Brytanii co dziś. Telewidzowie ujrzeli drzewa, z których zwisały długie nitki makaronu. Rolnicy zbierając plony (makaron) rozkładali je na specjalnych kocach, służących do suszenia go na słońcu.
Ostatnie dwa tygodnie marca to niespokojny czas dla farmera spaghetti. Zawsze istnieje szansa na późny przymrozek, który, choć nie niszczy całkowicie upraw, osłabia smak i utrudnia mu uzyskanie najlepszych cen na rynkach światowych. Teraz te niebezpieczeństwa się skończyły i zbiory makaronu trwają w najlepsze.
Takimi słowy, reporter zdradzał tajniki zbiorów spaghetti. Tłumaczył również, dlaczego nitki makaronu osiągają jednakową długość. Innym powodem udanych zbiorów makaronu miało być zniknięcie ryjkowca spaghetti, który w przeszłości niszczył wiele upraw spaghetti.
Materiał okazał się wielkim sukcesem. W BBC rozdzwoniły się telefony. Widzowie chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób można wyhodować własne drzewa. Domorosłym ogrodnikom doradzano ... umieszczenie gałązki spaghetti w sosie pomidorowym.