Śląski Blues. Śląska Grupa Bluesowa

12 sty 2015

Śląski Blues. Śląska Grupa Bluesowa

W polskiej kulturze Śląsk i blues to połączenie, które zaskakuje, ale ma głębokie korzenie. Dla większości z nas Śląsk kojarzy się z węglem, gwarą śląską czy kluskami śląskimi. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że Śląsk ma także swoją wyjątkową bluesową historię, która zasługuje na szczególne miejsce w muzycznym dziedzictwie Polski.

Michał Giercuszkiewicz – polski perkusista bluesowych i rockowych grup muzycznych
Michał Giercuszkiewicz był przyjacielem wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Od ok. 1996 roku zamieszkał w domu na tratwie zbudowanej na Jeziorze Soliński

Moje pierwsze zetknięcie z bluesem w śląskim wydaniu było całkowicie przypadkowe, ale niezwykle udane. Trafiłem na koncert Śląskiej Grupy Bluesowej w Hard Rock Pub Pamela w Toruniu. Było to wydarzenie nie tylko muzyczne, ale i fotograficzne – miałem okazję uwiecznić wyjątkowe momenty tego występu. Jednak zanim o samym koncercie, warto cofnąć się do korzeni tego niezwykłego fenomenu.

O Śląskim Bluesie Polska usłyszała po raz pierwszy w latach 70. XX wieku za sprawą legendarnego Silesian Blues Bandu (SBB). Pod wodzą Józefa Skrzeka, zespół zaczął od blues-rocka, by wkrótce stać się jednym z najważniejszych przedstawicieli progresywnego rocka w Polsce. Jednak Józef Skrzek szybko poszedł w kierunku muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, pozostawiając bluesa w rękach swojego młodszego brata.

Agnieszka Łapka, to artystka sztuk plastycznych – malarstwo, grafika – i jednocześnie wokalistka bluesowa
Agnieszka Łapka, to artystka sztuk plastycznych – malarstwo, grafika – i jednocześnie wokalistka bluesowa

Jan "Kyks" Skrzek, młodszy brat Józefa, pozostał wierny bluesowi, stając się ikoną tego gatunku w Polsce. Przez lata przewodził Śląskiej Grupie Bluesowej, formacji, która była swoistą ekstraklasą bluesa. Tworzyli ją muzycy o niezwykłym dorobku artystycznym i pozycji w środowisku muzycznym.

Leszek Winder – polski gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Leszek Winder muzykować zaczął na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W 1971 roku wraz ze swoim pierwszym zespołem przygotował muzykę do przedstawienia opartego na Skowycie Allena Ginsberga.

Kyks zyskał miano mistrza w harmonijnym łączeniu amerykańskiego bluesa z kulturą Górnego Śląska – jego językiem, mentalnością i humorem. Śpiewał po śląsku i wplatał w teksty codzienne życie regionu, tworząc muzykę autentyczną, żywą i pełną emocji.

Krzysztof Głuch – polski pianista jazzowy i bluesowy, kompozytor, aranżer oraz muzyk sesyjny
Krzysztof Głuch, pseudonim artystyczny Kris – polski pianista jazzowy i bluesowy, kompozytor, aranżer oraz muzyk sesyjny

Kyks koncertował z Śląską Grupą Bluesową do samej śmierci. Jego ostatnie występy odbyły się w styczniu 2015 roku w Toruniu, Gdyni, Elblągu i Częstochowie. Pośmiertnie został uhonorowany Nagrodą im. Wojciecha Korfantego w 2016 roku, a jego popiersie zdobi Galeria Artystów na pl. Grunwaldzkim w Katowicach.

Michał Kielak – polski muzyk, grający na harmonijce ustnej
Michał Kielak - harmonijką ustną zainteresował się w wieku 15 lat. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass

Nowa Era Śląskiej Grupy Bluesowej

 

Po odejściu Kyksa, pałeczkę wokalistki przejęła Agnieszka Łapka – artystka znana z charakterystycznego niskiego głosu i współpracy z grupą Ości. Wraz z nią, Śląska Grupa Bluesowa kontynuuje swoją muzyczną misję, występując z niesłabnącą energią.


Mirosław Rzepa (z lewej) - gitarzysta i basista bluesowy, multiinstrumentalista, kompozytor
Mirosław Rzepa (z lewej) - gitarzysta i basista bluesowy, multiinstrumentalista, kompozytor

Koncert w Toruniu – Śląska Grupa Bluesowa w 2020 roku

 

Rok 2020 zespół rozpoczął koncertem w toruńskim Hard Rock Pub Pamela – miejscu, które od lat wspiera muzykę na żywo i obchodziło wówczas swoje 22. urodziny. Na scenie pojawił się skład:

  • Agnieszka Łapka (wokal),
  • Leszek Winder (gitara),
  • Mirosław Rzepa (gitara basowa),
  • Michał Kielak (harmonijka ustna),
  • Krzysztof Głuch (instrumenty klawiszowe),
  • Michał Giercuszkiewicz (perkusja).

Publiczność miała okazję doświadczyć nie tylko bluesowego kunsztu, ale i prawdziwej śląskiej pasji do muzyki. To spotkanie potwierdziło, że Śląski Blues, choć może mniej znany, wciąż ma moc dotykania serc.


Popularny w Toruniu Hard Rock Pub Pamela obchodzi w 2020 roku swoje 22. urodziny.


Przeczytaj relację w Gazecie Wyborczej
Śląska Grupa Bluesowa - Gazeta Wyborcza Toruń