Na Górze Zamkowej zbudowano gród, otaczając go potężnym drewniano-ziemnym wałem. Służył jako schronienie w czasie zagrożenia atakiem. Na przełomie XII i XIII wieku, rozbudowywano system obronny grody Jaćwingów. Powstały kopce strażnicze, wały obronne, w tym jeden w połowie zboczy Góry Zamkowej. Pogłębiono także wąwóz i kanał, który połączył jezioro Tchliczysko z jeziorem Szurpiły. Następnie wąwóz zalano wodą, dzięki czemu powstało jezioro czarne.
Jaćwingowie razem ze spokrewnionymi z nimi Prusami i Litwinami prowadzili liczne wojny i napady na ziemie ruskie, polskie oraz krzyżackie głownie w celach rabunkowych. Chętnie wyjeżdżali na wyprawy po łupy w okolice Grudziądza, Drohiczyna czy Lublina.
Ostatecznie Jaćwingowie ulegli zagładzie podczas ekspansji zakonu krzyżackiego oraz w wyniku asymilacji przez ludy ościenne.
Cmentarzysko Jaćwingów
Niedaleko Suwałk, w Szwajcarii znaleźć możemy cmentarzysko tego dawnego ludu. Tu w latach 50-tych XX wieku odkryto liczne kurhany z pochówkami książęcymi, których pochodzenie datuje się na IV-V w. n.e.Jaćwingowie w okresie wędrówki zmienili obrządek chowania zmarłych i przeszli na ciałopalenie. W Szwajcarii obok Suwałk w większości znaleźć można właśnie pochówki popielcowe przykryte dużymi kurhanami kamiennymi. Znajduje się tu ponad 100 kurhanów o zmiennej średnicy 6–21 m, zbudowanych z kilku warstw kamieni, które wskazują miejsca pochówku członków tego plemienia.
Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA