Gdzie jest polski biegun zimna?
Pierwszą granice między konkurującymi do władania tymi ziemiami stronami wytyczał układ zawarty między Zakonem Krzyżackim, a Wielkim Księstwem Litewskim w 1398 r. na wyspie Salin. Krzyżakom przypadły ziemie lezące do linii rzek Szeszupy, Netty i Biebrzy. Ćwierć wieku później - w 1422 r. podpisany po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem (1410) traktat, zwany melneńskim, przesuwał granice bardziej ba zachód. Linię graniczą wyznaczono od granicy z Mazowszem w Kamiennym Brodzie na rzecze Ełk, w pobliżu jeziora Toczyłowo pod Boguszami, przez środek jeziora Rajgrodzkiego, wsie Prawdziska i Mieruniszki do jez. Wisztyniec i dalej na północ. Obecne ziemie powiatów: ełckiego, oleckiego i gołdapskiego znalazły się po stronie Zakony, wschodnia strona - w tym obszar dzisiejszego powiatu suwalskiego - przeszła pod władanie wielkich książąt litewskich. Ustalenie ówczesnej granicy dało początek stabilizacji na tych terenach. Po rozbiorach Polski przebiegała tędy granica niemiecko-rosyjska, zaś w okresie międzywojennym Trójstyk Wisztyniec był miejscem, gdzie łączyły się granice Niemiec, Litwy i Polski.
Klęska III Rzeszy i polityczne rozliczenie zwycięskich mocarstw po II wojnie światowej spowodowały podział dawnych Prus Wschodnich. Generalnie, część na północ od linii Puszcza Romnicka - Gołdap - Braniewo przypadła Rosji, na południe Polsce. Tym sposobem w okolicy jeziora Wisztynieckiego, Puszczy Romnickiej i miejscowości Wiżajny pojawił się charakterystyczny punkt styku granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim Rosyjskiej Federacji Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Litewska Socjalistyczna Republiką Radziecką.
Dopiero od 1991 roku Trójstyk Wisztyniec jest ponownie punktem styku granic trzech niepodległych państw: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Południowy odcinek dawnej granicy prusko-polskiej stał się granicą oddzielającą województwo białostockie od olsztyńskiego (do 1975 r.), następnie powiat suwalski od gołdapskiego w województwie suwalskim (do 1998), a po ostatniej reformie administracyjnej (od 1 stycznia 1999 r.) - województwo warmiński-mazurskie od województwo podlaskiego. Jednocześnie przebiega tędy granica między gminami Dubeninki i Wiżajny oraz powiatami: gołdapskim a ziemskim suwalskim. Miejsce Trójstyku Wisztyniec nosiło administracyjną nazwę - punkt 1987. Po przystąpieniu Polski i Litwy do Układy z Schengen, granice tych państw otworzyły się dla niektórych obywateli Unii Europejskiej. decyzją Wspólnej Polsko - Rosyjsko - Litewskiej Komisji, powołanej w Wilnie 27.10.2005 r. na podstawie Porozumienia w sprawie określenia punktu styku granic państwowych, stary żelbetonowy monolit trójstyku wisztyniec zastąpiono w 2010. nowym - granitowym. Tróstykowi nadano nazwę Wisztyniec / Viśtytis - jak nazwa dużego jeziora na północy i litewskiej miejscowości na jego brzegu.
Warto wiedzieć, że Trójstyk Wisztyniec jest jednym z sześciu trójstyków w Polsce.
Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić [ mapa ]