Najprościej mówiąc boogie-woogie, jest to styl gry fortepianowej zapoczątkowany przez Afroamerykanów. Rozwinął się w latach dwudziestych ubiegłego roku w Chicago i St. Louis. Nadawano tam instrumentom klawiszowym szczególną moc.
Po raz pierwszy nazwa tego stylu pojawiła się w utworze Pinetop's Boogie. Słowa boogie – woogie wielu z Was mogą się kojarzyć z piosenką Boogie Woogie Bugle Boy, czyli wielkim hitem grupy The Andrews Sisters. Jest to piosenka z czasów II wojny światowej opowiadająca o wirtuozie trąbki wcielonym do armii. Piosenka była nominowana do nagrody Academy Award w kategorii Best Song.
Boogie – woogie to także bardzo żywy taniec. Ten styl wziął swoją nazwę od tego stylu muzycznego. Jest to taniec dynamiczny, o dużym zakresie ruchów. Tańczony jest do muzyki boogie – woogie, ale także rock ‘n’ rolla.
Żeby poczuć boogie - woogie, zachęcam do posłuchania fragmentu koncertu Boogie Boys. Słuchając tego fragmentu koncertu odkryjemy, że instrumenty klawiszowe, nie muszą nam się kojarzyć tylko z Chopinem.
Boogie Boys
Boogie Boys to polski kwartet muzyczny wykonujący utwory w stylu boogie woogie, z domieszką czarnego bluesa. Zespół tworzą dwaj pianiści: Bartłomiej Szopiński (który odpowiada także za wokal oraz organy Hammonda) i Michał Cholewiński, kontrabasista Janusz Brzezinski oraz perkusista Miłosz Szulkowski. Z grupą współpracuje gitarzysta Piotr Bienkiewicz.
Zespół Boogie Boys koncertował w większości krajów europejskich, występując u boku największych gwiazd bluesa i boogie woogie. Zagrali również na urodzinowym koncercie Vince'a Webera.
Boogie Boys występowali na festiwalowych scenach większości imprez boogie woogie na starym kontynencie. Supportowali m.in. przed Alem Copleyem, Aną Popović, Daną Gillespie, Erikiem Burdonem, Johnnym Rawlesem, a także MoFo Party Band.