Pustelnia pw. św. Onufrego – ukryte miejsce ciszy, modlitwy i ascezy w Puszczy Augustowskiej

27 paź 2020

Pustelnia pw. św. Onufrego – ukryte miejsce ciszy, modlitwy i ascezy w Puszczy Augustowskiej

Dla jednych to może wydawać się ucieczką od świata, treningiem przetrwania lub romantycznym życiem. Dla innych to nieustanne przebywanie z Bogiem i służba Kościołowi. Służba, przeżywana w milczeniu, samotności, w surowym odosobnieniu, w ciągłej modlitwie i ascezie. Dla niektórych niezrozumiałe, dla innych fascynujące. Tak było dawniej i tak jest dziś. Pustelnicy to nie tylko relikt przeszłości – dzisiaj także można ich spotkać. Zapraszam do Pustelni pw. św. Onufrego koło Augustowa.
   
Pustelnia pw. św. onufrego
 
To miejsce niełatwo odnaleźć, jest głęboko ukryte i nie każdy potrafi tam dotrzeć. Żadna nawigacja nie wskaże drogi, dlatego ułatwieniem jest pinezka na naszej mapie.
 
Kiedy dotrzesz do tego miejsca, masz wrażenie, że czas się zatrzymał, a pustelnik wyszedł tylko na chwilę i zaraz wróci. Dziś pustelnik – ksiądz – nie przebywa tu, a jego obecne miejsce pobytu nie jest znane. Opuścił pustelnię z powodu coraz liczniejszych wizyt osób, które chciały go odwiedzić, wyspowiadać się lub przybywały z czystej ciekawości. Życie pustelnicze to powołanie dostępne tylko tym, którym Bóg to powierzył. Na pewno nie zrozumieli tego ci, którzy tłumnie przybywali.
 
Pustelnia pw. św. onufrego
 
Rozgłos tego miejsca sprawił, że liczba osób szukających duchowej porady stale rosła. Pojawił się konfesjonał. Rady człowieka żyjącego poza społeczeństwem były cenne, dlatego liczba przybywających wciąż się zwiększała, niepokojąc pustelnika.
 

Pustelnia w Puszczy Augustowskiej 

 
To klimatyczne i wyjątkowe miejsce znajduje się w Puszczy Augustowskiej, pośród rozlewisk Rudawki. W skład pustelni wchodzą drewniana chatka pełniąca funkcję konfesjonału, pustelnia oraz droga krzyżowa biegnąca po drewnianej ścieżce, ponieważ teren jest bagnisty.
 
 
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: