Góra Cisowa w przeszłości kilkakrotnie zmieniała nazwę, przez co również do dziś jest znana pod nazwami: Góra Gulbieniszkowska czy Góra Sypana.
Góra Cisowa nazywana jest również Suwalską Fudżijamą, ze względu na podobieństwo kształtu do japońskiego wulkanu o tej nazwie.
Według wierzenia góra została usypana z piasku wydobytego z miejsca, gdzie obecnie znajduje się Jezioro Kopane którego nazwa koresponduje z jedną z nazw góry tj. Góra Sypana.
Góra wzięła swoją nazwę od potężnego cisu, który podobno dawno temu rósł na jej szczycie.
Pod względem geologicznym, Góra Cisowa jest moreną czołową o regularnym kształcie. Wysokość 256 m n.p.m. powoduje, że jest to wspaniałe miejsce jako punkt obserwacyjny i widokowy.
Podziwiając panoramę warto wiedzieć, co ukazuje się naszym oczom, zatem:
w kierunku północno – zachodnim widać jeziora Udziejek, Gubin i Okrągłe, wieś Udziejek oraz kompleks zalesionych wzgórz;
w kierunku północno – wschodnim widoczna jest leżąca u stóp Góry wieś Gulbieniszki, jezioro Sumowo oraz leśne wzgórza ciągnące się aż do Rutki Tartak;
w kierunku południowo – wschodnim malownicze, bezleśne wzgórza morenowe.
Panorama, która rozpościera się ze szczytu Góry Cisowej jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych na Suwalszczyźnie.
Warto wspomnieć, że na szczycie góry znajduje się krzyż i tablica upamiętniająca pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r.
Aby dostać się do Góry Cisowej, najlepiej pozostawić samochód na parkingu nieopodal (wieś Gulbieniszki) i udać się na spacer ścieżką prowadzącą do podnóża wzniesienia, a następnie wspiąć się na nie schodkami.
Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA