W filmie Ojciec chrzestny, główny bohater Vito Andolini emigruje z Włoch z wioski Corleone do Ameryki, a jego nazwisko zostaje zmienione przez nieporozumienie pomiędzy człowiekiem, który mu pomagał, a urzędnikiem w urzędzie imigracyjny na Ellis Island, który nadaje mu nazwisko Corleone. Młody Vito podpisuje, że ma na nazwisko Corleone gdyż jest zbyt nieśmiały i nie potrafi mówić po angielsku, aby wytłumaczyć, jakie jest jego prawdziwe nazwisko.
Corleone to także włoskie miasto i gmina na Sycylii. Kilku szefów mafii (nie tych filmowych) pochodziło z Corleone, w tym: Tommy Gagliano, Jack Dragna, Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina i Bernardo Provenzano. Jest to także miejsce narodzin kilku fikcyjnych postaci z powieści Mario Puzo Ojciec chrzestny, w tym tytułowego Vito (Andoliniego) Corleone.
W całej serii filmowej miasto odwiedzają różni członkowie rodziny Corleone. Jednakże nie wszystkie sceny z Corleone nagrywane były w tym mieście. Corleone zagrały także takie miasta jak Savoca i Forza d'Agrò.
Jedna z najważniejszych trylogii w historii kina powraca na wielki ekran celebruje w tym roku 50. rocznicę Ojca chrzestnego.
O tym filmie napisano i powiedziano już chyba wszystko. I nic dziwnego, bo to epokowe osiągnięcie kina, które zespoliło ze sobą artyzm najwyższej próby z popularnym, popkulturowym tematem. Coppola nadał filmowi gatunkowemu wymiar artystyczny. Data premiery wyznacza początek złotego wieku w twórczości reżysera, a dla Ala Pacino, Roberta Duvalla czy Jamesa Caana obraz stał się trampoliną na szczyt Hollywood. Partnerują im najwybitniejsi twórcy kina m.in.: Marlon Brando, który za swoją rolę otrzymał Oscara, Diane Keaton czy Robert de Niro. Nic dziwnego, że Stanley Kubrick powiedział, że jego zdaniem to najlepszy film w historii kina i z najlepszą obsadą.