Największy kompleks architektury modernistycznej w stolicy, zanurzony w zieleni, powstał z inicjatywy Towarzystwa Zachęty do Hodowli Koni. Oprócz hipodromu, kompleks obejmuje również rozległe miasteczko wyścigowe, czyli ośrodek mieszkalno-treningowy. Niektórzy mieszkańcy kompleksu wywodzą się z rodzin wyścigowych, które były związane z torem wyścigowym przy ulicy Polnej.
Historia Toru Wyścigów Konnych na Służewcu
3 czerwca 1939 roku otwarto Tor Wyścigów Konnych na Służewcu, mieszczący się przy ulicy Puławskiej. W chwili otwarcia, Tor Służewiec był największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie i do dziś uchodzi za jeden z najpiękniejszych na świecie. Architektura budynków, dwóch torów i trzech trybun jest doskonale wykonana, a usytuowanie wśród bujnej zieleni dodaje mu malowniczości.
Główny architekt Służewca, hrabia Zygmunt Plater-Zyberk, zwiedził najważniejsze europejskie tory wyścigowe przed rozpoczęciem projektowania, co pozwoliło na uniknięcie błędów i wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych. Zadbał on o odpowiednie usytuowanie torów, aby uniknąć gromadzenia się wody, oraz o ich kształt, dostosowany do sportowych gonitw. Oprócz trzech trybun dla gości o różnej zasobności portfela, na terenie kompleksu wybudowano także mieszkania dla personelu, magazyny, stajnie na 800 koni, studnię i wieżę ciśnień, tworząc w ten sposób małe miasteczko wyścigowe. Kompleks wyposażono również w nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania techniczne, takie jak automatyczne zraszanie oraz podziemne przejście między stajniami a padokiem.
Historia wyścigów konnych w Warszawie sięga końca XVIII wieku i jest dużo starsza niż historia Toru Wyścigowego na Służewcu. W ciągu lat miejsca organizacji wyścigów konnych zmieniały się, a najdłużej funkcjonującym torem był tor wyścigowy na Polach Mokotowskich, zlokalizowany w pobliżu placu Unii Lubelskiej. Z powodu rosnącej popularności wyścigów już od lat 20. XX wieku rozważano budowę stałej siedziby. Jednak dopiero po zakupie ziemi na terenie Służewca w 1926 roku udało się rozpocząć budowę, która trwała trzynaście lat. Tor cieszył się popularnością tylko przez trzy miesiące przed wybuchem wojny. W tym czasie w gonitwach na Służewcu wystartowało ponad tysiąc koni!
Po wojnie Tor Wyścigów Konnych na Służewcu był stosunkowo niewiele dotknięty zniszczeniami, gdyż w czasie wojny stacjonowali tam Niemcy. Po wojnie prywatne stadniny zostały znacjonalizowane, a Tor Wyścigowy został przejęty przez przedsiębiorstwo Państwowe Tory Wyścigów Konnych. Pierwsze wyścigi po wojnie odbyły się już w 1946 roku. W 1989 roku doszło do kolejnych zmian - obecnie zarządzaniem kompleksem zajmuje się Polski Klub Wyścigów Konnych, a inwestorem strategicznym jest Totalizator Sportowy.
Tor na Służewcu od dawna był znany nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także hazardu. Popularne hasło "bomba w górę" przyciągało i przyciąga zarówno stałych bywalców, jak i doświadczonych graczy oraz amatorów, czyli hazardzistów. Jednakże, jak pokazuje film "Piłkarski poker", tor wyścigowy ma swoją ciemną stronę, w tym ustawione gonitwy, nielegalne zakłady i przekręty. Z drugiej strony, dla Jerzego Hoffmana, Służewiec był miejscem do obserwacji obyczajów, co pokazuje jego mało znanym, ale dowcipnym dokumencie "Typy na dziś" z 1959 roku.
Można przekonać się, jak obecnie wyglądają Wyścigi, wybierając się na jedną z nich. Wśród najważniejszych gonitw wymienić można Wielką Warszawską, która odbywa się na przełomie września i października, ustanowioną w 1895 roku. Zwycięzca tej gonitwy otrzymuje Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy, a jego sukces często przesądza o przyznaniu nagrody Konia Roku.
Warsaw Caravaning Festiwal
Warsaw Caravaning Festiwal to nowy pomysł na wydarzenie caravaningowe, które przyciąga pasjonatów podróży i niezależności. Po raz drugi Festiwal organizowany jest na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
WCF jest kompleksowym wydarzeniem skierowanym do wszystkich fanów i pasjonatów kamperów i przyczep kempingowych.
WCF jest kompleksowym wydarzeniem skierowanym do wszystkich fanów i pasjonatów kamperów i przyczep kempingowych.
Impreza ma charakter plenerowy i festiwalowy tworząc wyjątkowe miejsce dla integracji środowiska caravaningowego z targami branżowymi, dając niezliczone możliwości zarażania nowych osób pasją do caravaningu.
Ważnym i atrakcyjnym dla caravaningowców punktem imprezy jest Zlot. Przygotowane jest miejsce dla około 140 ekip, tak aby uczestnicy spędzili ze sobą trzy dni komfortowo i w dobrej zlotowej atmosferze, w pięknej scenerii Służewca.
Women Power Series - Tor Wyścigów Konnych Służewiec
W sezonie 2023 na Torze Wyścigów Konnych Służewiec po raz czwarty odbywa się cykl wyścigów dedykowany wyłącznie amazonekom. W świecie wyścigów, który dominują mężczyźni, seria Women Power Series jest okazją do wystąpienia coraz jaśniejszych gwiazd - młodych dziewczyn, utalentowanych jeźdźców, które odważnie podejmują wyzwanie w tej trudnej dyscyplinie.
Decyzja o wznowieniu wyścigów dla amazonek na Służewcu wynikała z wielu powodów, żaden z nich nie może być uznany za najważniejszy. Wszystkie mają duże znaczenie. Po pierwsze, wynika to z rosnącego znaczenia i roli kobiet w sporcie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Coraz więcej dziewczyn odgrywa istotną rolę w jeździectwie, w tym również w wyścigach konnych.
Kolejnym powodem wprowadzenia gonitw dla amazonek do kalendarza na rok 2023 jest chęć zwiększenia popularności wyścigów konnych w Polsce. Organizując serię 8 wyścigów w sezonie, od maja do października, Totalizator Sportowy, mecenas Toru Służewiec, chce pokazać, że wyścigi są doskonałą areną dla ambitnych dziewczyn, które kochają adrenalinę i w których pasja nie koliduje z ich kobiecością. Wyścigi w ramach tej serii będą rozgrywane na tych samych dystansach i warunkach co pozostałe wyścigi. Jedynym wyjątkiem jest fakt, że tylko kobiety będą dosiadać koni.
Seria wyścigów dla amazonek jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się w niej zarówno krótsze, jak i dłuższe dystanse oraz zarówno młode, mniej doświadczone konie, jak i wyścigowe weterany obu ras. Celem tej serii wyścigów jest wyłonienie "Amazonki Roku", która otrzyma specjalne wyróżnienie podczas Gali Zakończenia Sezonu 2023.
Wyścigi, które podkreślają siłę i determinację kobiet, są również odzwierciedleniem naszych czasów. Odzwierciedlają nowoczesne spojrzenie na sport i uwzględniają potrzeby rynku marketingowego. Ważnym aspektem jest to, że inicjatywa ta jest odpowiedzią na sugestie ze strony środowiska wyścigowego. Często dziewczyny biorące udział w wyścigach odwołują się do przykładów wyścigów dla amazonek na całym świecie jako wzorców do naśladowania w rozwoju swojej kariery sportowej.